Rolex Day-Date 40 Rose Gold White Roman Dial & Fluted Bezel President Bracelet 228235 -
Oyster Perpetual Day-Date holds a place in Rolex’s history. It is an elegant watch that has achieved mythical status and is considered the most esteemed model in the Oyster collection with a precise, legible dial showing calendar indications and refined case and lugs. It came to be known as the “Presidents’ Watch,” because it was sported by many presidents, particularly American presidents, which made this watch prestige beyond its primary functions.
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Papers |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 228235 |
| Series | Day-Date 40 |
| Model Year | 2006-current Modern Rolex |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Rose Gold Fluted |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Type | Super-Case |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Date at | 3 o’clock |
| Dial Color | White |
| Dial Markers | Roman |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Concealed Folding Crownclasp |
| Bracelet | President |
| Bracelet Type | Current 3rd Gen President |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Rolex Day-Date 40 Rose Gold White Roman Dial & Fluted Bezel President Bracelet 228235 -
Rolex Day-Date 40 Rose Gold White Roman Dial & Fluted Bezel President Bracelet 228235 -
Oyster Perpetual Day-Date holds a place in Rolex’s history. It is an elegant watch that has achieved mythical status and is considered the most esteemed model in the Oyster collection with a precise, legible dial showing calendar indications and refined case and lugs. It came to be known as the “Presidents’ Watch,” because it was sported by many presidents, particularly American presidents, which made this watch prestige beyond its primary functions.
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Papers |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 228235 |
| Series | Day-Date 40 |
| Model Year | 2006-current Modern Rolex |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Rose Gold Fluted |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Type | Super-Case |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Date at | 3 o’clock |
| Dial Color | White |
| Dial Markers | Roman |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Concealed Folding Crownclasp |
| Bracelet | President |
| Bracelet Type | Current 3rd Gen President |
Original: $48,000.00
-65%$48,000.00
$16,800.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oyster Perpetual Day-Date holds a place in Rolex’s history. It is an elegant watch that has achieved mythical status and is considered the most esteemed model in the Oyster collection with a precise, legible dial showing calendar indications and refined case and lugs. It came to be known as the “Presidents’ Watch,” because it was sported by many presidents, particularly American presidents, which made this watch prestige beyond its primary functions.
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Papers |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 228235 |
| Series | Day-Date 40 |
| Model Year | 2006-current Modern Rolex |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Rose Gold Fluted |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Type | Super-Case |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Date at | 3 o’clock |
| Dial Color | White |
| Dial Markers | Roman |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Concealed Folding Crownclasp |
| Bracelet | President |
| Bracelet Type | Current 3rd Gen President |



















