Rolex Day-Date 40 Rose Gold Chocolate Diamond Dial & Fluted Bezel President Bracelet 228235 -
Oyster Perpetual Day-Date holds a place in Rolex’s history. It is an elegant watch that has achieved mythical status and is consid
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Paperls |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 228235-CHODP |
| Series | Day-Date 40 |
| Model Year | 2006-current Modern Rolex |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Rose Gold Fluted |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Date at | 3 o’clock |
| Dial Color | Chocolate |
| Dial Markers | Set with Diamonds |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Concealed Folding Crownclasp |
| Bracelet | President |
| Bracelet Type | Current 3rd Gen President |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Rolex Day-Date 40 Rose Gold Chocolate Diamond Dial & Fluted Bezel President Bracelet 228235 -
Rolex Day-Date 40 Rose Gold Chocolate Diamond Dial & Fluted Bezel President Bracelet 228235 -
Oyster Perpetual Day-Date holds a place in Rolex’s history. It is an elegant watch that has achieved mythical status and is consid
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Paperls |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 228235-CHODP |
| Series | Day-Date 40 |
| Model Year | 2006-current Modern Rolex |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Rose Gold Fluted |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Date at | 3 o’clock |
| Dial Color | Chocolate |
| Dial Markers | Set with Diamonds |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Concealed Folding Crownclasp |
| Bracelet | President |
| Bracelet Type | Current 3rd Gen President |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oyster Perpetual Day-Date holds a place in Rolex’s history. It is an elegant watch that has achieved mythical status and is consid
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Paperls |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 228235-CHODP |
| Series | Day-Date 40 |
| Model Year | 2006-current Modern Rolex |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Rose Gold Fluted |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Date at | 3 o’clock |
| Dial Color | Chocolate |
| Dial Markers | Set with Diamonds |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Concealed Folding Crownclasp |
| Bracelet | President |
| Bracelet Type | Current 3rd Gen President |



















