Rolex Cosmograph Daytona 40mm Chocolate Dial Everose Gold Bezel Oyster Bracelet 116505
Introduced in 1963, Oyster Perpetual Cosmograph Daytona is the supreme tool watch for those who have a passion for driving and speed. The Cosmograph Daytona was made to meet the demands of professional racing drivers all around the world. The Daytona is an iconic watch that is forever joined to the high-performance world of motorsport. Even after 50 years of its creation, Cosmograph Daytona remains in a class of its own amongst sport chronographs and continues to transcend time.
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Papers |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 116503 |
| Series | Daytona |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Stainless Steel Domed |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Dial Color | Chocolate |
| Dial Markers | Index |
| Hands | Luminous |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Folding Oysterlock Safety |
| Bracelet | Oyster |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Rolex Cosmograph Daytona 40mm Chocolate Dial Everose Gold Bezel Oyster Bracelet 116505
Rolex Cosmograph Daytona 40mm Chocolate Dial Everose Gold Bezel Oyster Bracelet 116505
Introduced in 1963, Oyster Perpetual Cosmograph Daytona is the supreme tool watch for those who have a passion for driving and speed. The Cosmograph Daytona was made to meet the demands of professional racing drivers all around the world. The Daytona is an iconic watch that is forever joined to the high-performance world of motorsport. Even after 50 years of its creation, Cosmograph Daytona remains in a class of its own amongst sport chronographs and continues to transcend time.
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Papers |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 116503 |
| Series | Daytona |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Stainless Steel Domed |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Dial Color | Chocolate |
| Dial Markers | Index |
| Hands | Luminous |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Folding Oysterlock Safety |
| Bracelet | Oyster |
Original: $53,950.00
-65%$53,950.00
$18,882.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introduced in 1963, Oyster Perpetual Cosmograph Daytona is the supreme tool watch for those who have a passion for driving and speed. The Cosmograph Daytona was made to meet the demands of professional racing drivers all around the world. The Daytona is an iconic watch that is forever joined to the high-performance world of motorsport. Even after 50 years of its creation, Cosmograph Daytona remains in a class of its own amongst sport chronographs and continues to transcend time.
INFORMATION
| Condition | Unworn |
|---|---|
| Box/Papers | Box & Papers |
| Brand | Rolex |
| Production Year | 2010-Current |
| Model Number | 116503 |
| Series | Daytona |
CASE
| Crown | Screw Down |
|---|---|
| Bezel | Stainless Steel Domed |
| Movement | Automatic |
| Case Back | Solid |
| Material | Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Shape | Round |
DIAL
| Dial Type | Analog |
|---|---|
| Dial Color | Chocolate |
| Dial Markers | Index |
| Hands | Luminous |
Bracelet/strap
| Band Material | Rose Gold |
|---|---|
| Clasp | Folding Oysterlock Safety |
| Bracelet | Oyster |



















